کودک را به اسباب بازی خاصی وابسته نکنید

عروسک های پشمالو و پتوی نوزادی، از جمله وسایلی هستند که بسیاری از بچه ها به آن وابستگی زیادی پیدا می کنند. در بسیاری از مقالات و کتاب ها آمده است که علاقه به شئ یا اسباب بازی خاص، مرحله‌ای از رشد و تکامل کودک است که به واسطه آن وابستگی فرزند به والدین از بین خواهد رفت. حتی بسیاری توصیه می‌کنند که برای آموزش خواباندن کودک در گهواره، از چنین اشیایی استفاده کنید.

از سوی دیگر، بسیاری از کارشناسان، درباره علاقه مند شدن کودکان به اشیای بیجان هشدار می دهند و آن را برای ایجاد آرامش در کودکان مناسب نمی‌دانند. در واقع هنگامی که کودک هنوز آمادگی جدا شدن از آغوش گرم والدین را ندارد، انجام این عمل سبب می‌شود که او آرامش خود را در وجود شی بی جان که والدین در اختیارش گذاشته اند، جستجو کند. البته از جنبه روانشناسی، جایگزین کردن اسباب بازی به جای آغوش گرم والدین، یکی از مضرات ناچیز این وابستگی هاست.

در حقیقت، این عمل سبب می شود که کودک به جای ارتباط و دلبستگی به اطرافیان خود، به اشیای بی جان دل ببندد. همچنین، او هر قدر بزرگ تر میشود، به دنبال پیدا کردن و و مالک شدن اشیای گران قیمت تر و بزرگتری برای پر کردن کمبود ارتباط و پیوند عاطفی با والدینش خواهد بود. البته باید به خاطر داشت که این اشیا هرگز نمی توانند احساس کمبود ناشی از این خلاء عاطفی را پر کنند.

کودکانی که با شیوه(( برقراری ارتباط نزدیک با والدین)) بزرگ می شوند، هرگز بشه ابیجان دل بسته نمی‌شوند و همواره علاقه شدیدی به پدر و مادر خود دارند. دکتر ویلیام سیرز می گویند:(( نوزادی که عادت دارد در آغوش والدین حمل شود، شیر مادر بخورد و یا در تخت آنها بخوابد، بی‌شک امنیت و رضایت بیشتری پیرامون روابط شخصی خود خواهد داشت.))

این گونه نوزادان در دوره کودکی می توانند ارتباط های معنادار تری را با همسالان خود برقرار سازند و در بزرگسالی نیز با دوستان خود رابطه نزدیک تر و صمیمانه تری خواهند داشت. کودکی که اغلب در تاب، تخت خود یا پارک بچه به تنهایی رها می شود، در معرض خطر ایجاد روابط اجتماعی سطحی قرار می گیرد و نمی تواند در دنیای مادی موفق شود.

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *