۱۳ عامل مهم در رشد بهره هوشی کودک

۱- ژنتیک
ژنتیک در تعیین بهره هوشی کودک بسیار موثر می باشد همانگونه که قد، رنگ چشم و … صفاتی هستند که از پدر و مادر و حتی نسل های قبل به فرزندان می رسد ضریب هوشی هم می تواند تحت تاثیر ژن والدین و نسل های قبلی قرار گیرد ولی همین ژن هم می تواند تحت تاثیر محیط مثل تغذیه و … می تواند تا حدودی تغییر یابد مثل قد ژاپنی ها که با بهتر شدن شرایط اقتصادی (تغذیه بهتر – ورزش و … ) در طول چند سال کمی بلندتر شده است.
۲- ازدواج فامیلی
ازدواج فامیلی از طریق ژنتیک در رشد کودک موثر است هر فردی از جامعه ممکن است ژن های نامطلوب را به صورت نهفته در وجود خود داشته باشد اگر ازدواج فامیلی صورت گیرد ممکن است این ژن های نامطلوب با هم جفت شوند و خود را در وجود کودک نشان دهند. این در مورد صفات خوب هم صحیح است ولی بهر حال احتیاط بر این است که ازدواج فامیلی انجام نشود یا قبل از انجام آن مشاوره ژنتیک انجام شود.

 


۳- سطح تحصیلات و معلومات
در صورتی که پدر و مادر از سطح تحصیلات مطلوبی برخوردار باشند تا بتوانند در مورد تربیت کودک معلوماتی کسب کنند در بسیاری موارد باعث رشد هوشی کودک می شود مثلا پدر و مادر بتوانند برای کودک خود کتاب بخوانند، شعر بخوانند، جواب سوالات او را بدهند.
۴- هماهنگی و توافق
در صورتی که بین پدر و مادر هماهنگی و توافق وجود داشته باشد باعث می شود محیط خانه، به محیطی امن و آرام تبدیل شود و هوش کودک بیشتر پرورش بیابد. در خانه ای که دعوا وجود داشته باشد کودکان تیزهوش هم ممکن است توانایی خود را از دست بدهند.
۵- آزمایشات پیش از ازدواج
قبل از ازدواج یک سری آزمایشات جهت مشخص شدن تالاسمی و اعتیاد پدر و مادر و غیره انجام می شود در صورتیکه با آزمایشات مشخص گردد که یا ازدواج این آقا و خانم احتمال به وجود آمدن و به دنیا آمدن کودک تالاسمی شدید وجود دارد به این زوج مشاوره در جهت جلوگیری از به وجود آمدن و به دنیا آمدن چنین فرزندی داده می شود یا پدر و مادر معتاد باشند پرورش هوشی مشکل می شود.
۶- سن بارداری
سنی که توصیه می شود بارداری اتفاق بیفتد ۳۵ – ۱۸ سال می باشد زیرا ۱۸ سال و بالای ۳۵ سال برای بارداری مناسب نمی باشد ولی بهترین سن برای بچه دار شدن ۲۵ – ۲۰ سال می باشد.
۷- تغذیه دوران بارداری
مادرها باید در دوران بارداری از تمامی ویتامین ها و مواد مغذی استفاده کنند و توجه ویژه به تغذیه خود داشته باشند مادرانی که سوء تغذیه دارند کودکانشان نارس و کم وزن ممکن است به دنیا بیایند که همین مسئله می تواند در کم هوش شدن کودک موثر باشد.
۸- شیر مادر
بسیاری از دانشمندان به این باورند که تغذیه با شیر مادر در طی سال اول تولد می تواند ۸ امتیاز به ضریب هوشی بیافزاید شیر مادر اساسی ترین غذای مغز است. تحقیقات دانشمندان بارها ثابت کرده است که تغذیه با شیر مادر فواید بی شماری برای نوزادان در حال رشد دارد شیر مادر مانع از بروز عفونت های خطرناک در دوران کودکی می شود شیر مادر در پرورش نوزادانی سالم تر و باهوش تر، کاملاً موثر است. تغذیه با شیر مادر اولین سرمایه گذاری برای ارتقای سطح سلامت کودک است.
۹- تماس با تلویزیون را محدود کنید

 


تا سن ۲ سالگی تلویزیون برای رشد هوشی بچه ها مضر است تلویزیون به علت یک طرفه بودن موجب جلوگیری از تشویق به یادگیری و استفاده از مهارت های کلامی می شود برای یادگرفتن استفاده مناسب از زبان کودک باید بتواند پاسخ های صحیح و مناسب را از کسانی که اطرافش هستند، بگیرد.
۱۰- بازی کردن
بازی کردن باعث افزایش قدرت یادگیری طبیعی بچه در محیط های معمولی روزانه می شود.
۱۱- نواختن موسیقی
مواجه زودرس با آموزش های موسیقی اثر خوبی روی فرزند دارد. مهارت با یک ابزار موسیقی در ۴ سالگی اثر خوبی در هوش کودک دارد.
۱۲- آرام و طبیعی باشید
در مواجهه با کودکان حفظ آرامش و خونسردی روش بسیار مفیدی می باشد زیرا در آرامش تصمیم گیری ها منطقی می باشد و کودک متضرر نمی شود.
۱۳- مهارت های اجتماعی را تقویت کنید
افرادی هستند که با وجود هوش بسیار زیاد در پست های پایین مشغول به کار هستند و به حق خود نمی رسند هوش و مهارت اجتماعی خود به خود ایجاد نمی شود. بازی کردن و انجام فعالیت های معمول روزانه نظیر ساختن یک خانه با اسباب بازی یا رفتن به سوپرمارکت در افزایش هوش اجتماعی کمک می کند.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *