روانشناسی نقاشی کودکان و رمزگشایی شخصیت با استفاده از اشکال

کودکان عاشق نقاشی هستند و اشکالی می کشند که بازتاب کننده ی دنیای درونی خودشان است. ما به دنبال معانی پنهان نقاشی می گردیم ولی بهتر است بیش از حد به جزئیات نپردازیم. می توانیم از این نقاشی ها به عنوان ابزاری برای گفت و گو کردن با فرزندانمان استفاده کنیم و رابطه ی بهتری با هم داشته باشیم. نقاشی ابزار مناسبی ست تا رابطه ی کودک با اطرافیان، میزان اعتماد به نفس او و نقشی که در فضای خانواده دارد شناسایی شود. در این مطلب قصد داریم به برخی از رموز روانشناسی نقاشی کودکان و روش هایی برای تفسیر نقاشی ها بپردازیم.

روانشناسی نقاشی کودکان

پیش از شروع تفاسیر، به خاطر داشته باشید که این دستورالعمل ها برای شناسایی شخصیت کودک شما کافی نیستند. ولی می توانید نسبت به نگرانی ها و دید او به زندگی آگاهی بیشتری پیدا کنید. هر نقاشی معنای ویژه ای دارد و نگاه کردن به یک نقاشی نمی تواند برای شناخت کودک کافی باشد. روانشناسی نقاشی کودکان روی یک سری از نقاشی ها معنا پیدا می کند.

عناصر کلیدی نقاشی

ما سعی می کنیم تحلیل نقاشی کودکان را از سن ۴ سالگی تا ۱۰ سالگی انجام بدهیم. نقاشی تمام کودکان حاوی عناصر پایه ای و تکرار شونده هستند. کودکان مثل ما به نقاشی نگاه نمی کنند. پس اگر کودک شما درخت های آبی و صورت های قرمز می کشد به این معنی نیست که تفکر نابالغی دارد. بهتر است با نظرات خود سعی نکنید در نقاشی های او تغییر ایجاد کنید. این رنگ ها و اشکال غیر عادی از خلاقیت او ریشه می گیرد.

رنگ ها

کودکان در سنین پایین تر تمایل دارند رنگ های متنوعی را در نقاشی های خود استفاده کنند. بهتر است نسبت به میزان استفاده از رنگ های قرمز و مشکی، خشونت و خون در نقاشی ها وسواس به خرج بدهید و آن را جدی بگیرید.

روانشناسی نقاشی کودکان

نسبت های نقاشی

در تمام نقاشی ها هارمونی و تعادل محتوای تصویر اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال اگر کودک شما، نقاشی خودش را بیش از حد کوچک می کشد ممکن است احساس ناامنی داشته باشد. در صورتیکه تمام صفحه ی کاغذ را با نقاشی پر می کند قصد دارد با این کار حضور خود را به محیط اعلام کند. اگر فقط گوشه یا وسط صفحه نقاشی می کشد و سایر نقاط را خالی می گذارد، به نظر می رسد احساس ناامنی یا ناتوانی در برقراری ارتباط دارد.

اعضای خانواده

کودکان معمولا عضوی از خانواده را اول می کشند که به او علاقمند هستند. در صورتیکه یکی از اعضا را بزرگتر از بقیه رسم کرده یعنی با این فرد احساس نزدیکی می کند. جذف شدن یکی از اعضای خانواده از نقاشی کودکان می تواند نشانه ای از حسادت یا تعارض باشد.

دردسر های کودکان با مدرسه

جدایی والدین: چطور این خبر را به کودکان بدهیم؟

بدن انسان

از سن ۵ سالگی کودکان می توانند بدن انسان را با تمام جزئیات رسم کنند. به این ترتیب غیاب هر کدام از اعضای بدن می تواند معنای نهفته ای داشته باشد که در روانشناسی نقاشی کودکان به آن می پردازیم:

گوش: غیاب گوش در نقاشی نشان دهنده ی عدم تمایل کودک به گوش دادن به صحبت های دیگران است.

دهان: غیاب دهان نشان می دهد که مسئله ای وجود دارد که کودک تمایلی ندارد در مورد آن صحبت کند.

دست ها: دست های بزرگ نشان دهنده ی رابطه ی مستحکم با دیگران است.

غیاب دست ها و پاها: غیاب این بخش ها نشان دهنده ی نرسیدن به بلوغ است. کودک به والدین وابسته است و نتوانسته شخصیتی جدا از مادرش شکل بدهد.

روانشناسی نقاشی کودکان

خانواده

برای تفسیر نقاشی های خانوادگی به جایگاه کودک توجه کنید. وقتی کودک تصویر خودش را میان والدین رسم می کند به نظر می رسد که احساس می کند در موقعیتی امن و حفاظت شده قرار داد. اگر نقاشی کودک کوچکتر از والدین و گوشه ی تصویر باشد احساس خجالت می کند.

درخت

درخت اهمیت زیادی در روانشناسی نقاشی کودکان دارد. شاخه های پر و قدرتمند نشان می دهند که کودک برون گراست. در حالیکه شاخه های نازک و شکننده از روح ترسیده ی کودک خبر می دهند. ریشه های درخت نشان دهنده ی پایه ی عمیق خانوادگی هستند. مهم ترین بخش درخت برگ ها و میوه ی آن هستند. حضور این بخش ها در نقاشی نشان دهنده ی قدرت بالای کودک در خیال پردازی هستند.

کشیدن نقاشی خانواده و درخت اهمیت زیادی در دنیای کودکان دارند. در صورتیکه خردسالی از کشیدن این دو تصویر خودداری می کند سعی دارد مسئله ای را پنهان کند.

خانه

از اجزای مهم خانه می توانیم به در، راهی که به در منتهی می شود، گل ها و دودکش اشاره کنیم. در و مسیر دم در نشان دهنده ی تمایل کودک به حضور دنیای بیرون از خانه هستند. وجود دودکش روشن و گل ها در تصویر، از شادی و آرامش درونی کودک خبر می دهند.

روانشناسی نقاشی کودکان

آب و خورشید

دو عنصر مهم در نقاشی کودکان خورشید و آب هستند. خورشید نشانه ای از پدر و آب مادر است. بهتر است به نسبت این دو و اندازه هایی که کشیده می شوند دقت کنید.

احساساتی که از روانشناسی نقاشی کودکان دریافت می شود

با توجه به کیفیت نقاشی می توانیم به احساسات خردسالان پی ببریم:

نقاشی هایی که با جزئیات فوق العاده بالا کشیده می شوند نشان می دهند که کودک تصور می کند باید برای بی نقص بودن تلاش بسیاری داشته باشد.

فشار آوردن روی صفحه ی کاغذ حین نقاشی نشان دهنده ی استرس، احساسات منفی و خشم است. در حالیکه کودکانی که به آرامی روی کاغذ نقاشی می کشند طبیعت لطیف تر و آرام تری دارند.

تصاویری که با خطوط شکسته ی متعدد کشیده می شود می تواند نشان دهنده ی کودکی باشد که احساس ناامنی می کند در حالیکه خطوط بلند نشان دهنده ی اعتماد به نفس و احساس امنیت در کودک است.

کودکانی که تمایل و علاقه ای به کشیدن نقاشی ندارند از روش های دیگری احساسات خود را بروز می دهند و جای هیچ نگرانی نیست.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *