مرگ فرزند: چطور با مرگ ناگهانی فرزندم کنار بیایم؟

وقتی خبر مرگ یکی از اقوام مسن را می شنویم، تصور می کنیم که این مرحله هم بخشی جدا نشدنی از چرخه ی زندگی ماست. ولی وقتی می خواهیم با سوگ مرگ فرزند خودمان کنار بیاییم شرایط کاملا متفاوت است. مرگ ناگهانی فرزند، پایان زندگی والدین نیست. اگر شما هم با چنین غم سنگینی روبرو هستید با دیگر اعضای خانواده همدلی کنید:

مرگ فرزند

کنار هم بمانید

به عنوان یک خانواده کنار هم بمانید و از هم کمک بخواهید. با اینکه برای کنار آمدن با مرگ فرزند نیاز دارید برای مدتی تنها باشید، کنار هم بودن درد شما را تسکین می دهد. شما تنها نیستید و قدرت همدلی خانواده از هر چیزی قدرتمند تر است.

کمک بگیرید

به پیشنهاد کمک اقوام و همسایه ها جواب مثبت بدهید. اجازه بدهید برای مدتی از فرزندان شما مراقبت کنند یا برایتان غذا تهیه کنند. حتی می توانید با آن ها درد و دل کنید. حتی اگر به شما پیشنهاد کمکی داده نشده خودتان تقاضا کنید.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد و روش های پیشگری از آن را بشناسیم

کمک حرفه ای بگیرید

بهتر است برای کنار آمدن با غم مرگ فرزند کمک حرفه ای بگیرید. سعی نکنید به تنهایی با این غم روبرو شوید. مرگ ناگهانی و مرگ پیش بینی شده هر دو به یک اندازه دردناک هستند. کنار آمدن با مرگ ناگهانی مشکل تر و سوگ شما پیچیده تر خواهد بود. مشاور حرفه ای برای چند ماه آینده مهارت های لازم را آموزش می دهد.

مرگ فرزند

به فکر مراحل بعد باشید

خیلی از مردم تصور می کنند که والدین عزادار دقیقا پس از مرگ فرزند در بدترین حالت ممکن قرار دارند. ولی واقعیت این است که پس از تمام شدن مراسم ختم و با شروع زندگی عادی غم آن ها چندین برابر می شود. چون تمام دوستان و آشنایان آن ها را تنها می گذارند و باید تا ابد با جای خالی فرزندشان زندگی کنند.

با یکدیگر در مورد جای خالی او صحبت کنید. این کار اتحاد خانواده را بیشتر می کند و دیگر فرزندان راحت تر دوره ی سوگ را پشت سر می گذارند.

مرگ فرزند

به زندگی عادی برگردید

به روال عادی زندگی برگردید. فرزندان را برای مدرسه آماده کنید، به محل کار بروید و تفریحات گذشته تان را زنده کنید. اگر این تفریحات با مرگ فرزندتان گره خورده، در این مورد صحبت کنید و برنامه ی جدیدی ترتیب بدهید.

بنویسید

برای هر کدام از اعضای خانواده یک دفتر تهیه کنید تا احساسات و نگرانی های خود را در آن یادداشت کنند. با استفاده از این دفتر، مشاوره تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.

شما هنوز هم یک خانواده هستید

شما هنوز هم یک خانواده هستید و فرزندتان هم همیشه عضوی از آن خواهد ماند. تک تک اعضای خانواده او را تا ابد در قلبشان نگه می دارند. گهگاه، با هم خاطرات خوشایند او را مرور کنید.

مرگ فرزند

 

PDFPrint

1 دیدگاه برای «مرگ فرزند: چطور با مرگ ناگهانی فرزندم کنار بیایم؟»

 • ۲۸ اسفند, ۱۳۹۷ در t ۹:۱۹ ق.ظ
  Permalink

  سلام
  سایت بسیار بسیار زیبا و با محتوایی دارید
  ممنون از تلاشهای شبانه روزیتون

  پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *