کنار آمدن با سرطان و احساس ناامیدی، ناراحتی و خشم

تمام کسانی که خبر بیماری سرطان را دریافت می کنند به زمان نیاز دارند تا این خبر را هضم کنند. این دوره از نظر احساسی، دوره ی سختی خواهد بود. احساس شوک، ترس و عصبانیت کاملا طبیعی هستند. این احساسات انرژی روانی زیادی صرف می کنند. به این ترتیب درک دوره ی درمان و داروهای پیشنهادی ممکن است برای فرد بیمار مشکل باشد. در نتیجه بهتر است یک گروه حمایتی در کنار فرد حضور داشته باشند. برای کنار آمدن با سرطان باید تمام گزینه های درمانی را بدانید و بهترین آن را انتخاب کنید.

کنار آمدن با سرطان

مهارت های کنار آمدن با سرطان

بیماران مبتلا به سرطان با این مسئله هم مثل سایر مشکلات زندگی کنار می آیند. هر کس به شیوه ی خودش این کار را انجام می دهد. با گذشت زمان و کمی تمرین، به کار، تفریحات و روابط اجتماعی سابق خود بر می گردند. ما به برخی از مهارت های کنار آمدن با سرطان اشاره می کنیم:

تا جایی که می توانید در مورد این بیماری و روش های درمانی آن مطالعه کنید

برخی از بیماران تصور می کنند مطالعه در مورد سرطان و روش های درمانی، به آن ها احساس قدرت می دهد. در صورتی که سوالی بی جواب باقی ماند از تیم درمانی در مورد آن پرس و جو کنید.

کنار آمدن با سرطان

احساساتتان را بروز دهید

بعضی از مردم تصور می کنند که بروز دادن احساساتی مثل ناراحتی، ترس و خشم نشانه ی ضعف است. ولی دقیقا عکس آن صحت دارد. پنهان کردن احساسات کار بسیار ساده ایست که هر کسی می تواند انجام دهد. می توانید با نزدیکان قابل اعتماد صحبت کنید، در یک دفتر احساساتتان را بنویسید، به موسیقی گوش بدهید یا نقاشی کنید.

از خودتان مراقبت کنید

هر روز کارهای مورد علاقه تان را انجام دهید. غذای مورد علاقه تان را بپزید، فیلم ببینید یا با دوستان و خانواده وقت صرف کنید. در شرایط پر استرس ممکن است به خودتان کمتر توجه داشته باشید ولی بهتر است ورزش کنید، رژیم غذایی مناسب داشته باشید و به اندازه ی کافی بخوابید.

کنار آمدن با سرطان

روی مواردی که در کنترل شما هستند تمرکز کنید

امیدوار بودن به آینده کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد ولی قطعا در درمان سرطان نقش مهمی ندارد. احساس ناراحتی، استرس و عدم اطمینان در این روند طبیعی است و بیان کردن این احساسات بار سنگینی از دوش شما بر می دارد.

در آخر به خاطر داشته باشید که شما تنها نیستید.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *