دروغ گفتن در اتاق مشاوره: چرا ما به روانشناس ها دروغ می گوییم؟

دروغ گفتن چه خوب و چه بد رفتاری متداول است که در طول زندگی بارها اتفاق می افتد. ما به طور متوسط روزانه یک تا دو بار دروغ می گوییم. جالب اینجاست که بیشترین دروغ ها را کسانی می شنوند که قابل اعتماد هستند و همه ی ما باید با آن ها روراست باشیم، روانشناس ها!

ممکن است دروغ گفتن به روانشناس ها موقعیتی به وجود بیاورد که مشاور نتواند به خوبی به فرد کمک کند. ولی دلایل روانشناختی متعددی برای این کار وجود دارد. در این مطلب قصد داریم به انگیزه ی مراجعان مراکز روانشناسی برای دروغ گفتن بپردازیم.

دروغ گفتن

خجالت می کشند

در یک بررسی ثابت شد که ۶۱ درصد از شرکت کنندگان به خاطر شرمندگی به مشاور دروغ گفته اند. در بیشتر موارد ما تمایل داریم بهترین حالت خودمان را به دیگران نشان دهیم. به این ترتیب با دروغ گفتن از بروز دادن افکار، احساسات و رفتارهای خصوصی فرار می کنیم.

نگران عواقب هستند

بعضی از مراجعان نگران عواقب صحبت هایشان هستند. آن ها می ترسند مسائلی که بیان می کنند باعث شود مشاور جلسات را متوقف کند یا آن ها را تنبیه کند. به این ترتیب دروغ گفتن بهترین جایگزین است. این مسائل می تواند مصرف مواد مخدر، الکل یا اعتیاد غذایی باشد. فرد معتاد تمایلی به ترک اعتیاد خود ندارد. پس از گفتن آن صرفنظر می کند.

دروغ گفتن

انکار می کنند

خیلی از مردم در جلسات مشاوره دروغ نمی گویند ولی مشکلات بزرگ را کوچک جلوه می دهند، چون هنوز کاملا با مسئله کنار نیامده اند. انکار یک مکانیسم دفاعی روانی محسوب می شود که به ما کمک می کند با شرایط استرس زا کنار بیاییم.

مقاله های مرتبط:

در انتخاب مشاور روانشناسی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

ازدواج بدون رابطه جنسی : آیا راهی برای بهبود این رابطه وجود دارد؟

می خواهند مورد علاقه ی مشاور باشند

راضی کردن دیگران یک انگیزه ی دائمی برای دروغ گفتن است. خیلی از افراد تمایل عجیبی به تایید و علاقه ی دیگران دارند و تصور می کنند بیان کردن واقعیت از علاقه ی مشاور به آن ها می کاهد. در نتیجه برای اینکه از خود تصویر مثبتی به جا بگذارند حاضر به انجام هر کاری می شوند. حتی دروغ گفتن.

با دروغ گفتن به درمانگر احتمال موفقیت درمان کاهش پیدا می کند با این حال مشاوران ترفند هایی را می دانند که با استفاده از آن ها می توانند دروغ را تشخیص بدهند و درمان موفقی داشته باشند.

دروغ گفتن

دروغ گفتن در کوتاه مدت می تواند شما را در محیطی امن و راحت قرار بدهد ولی در دراز مدت تاثیر درمان روانی را کاهش می دهد. بیان کردن واقعیت نه تنها به پیشبرد درمان کمک می کند بلکه به تقویت رابطه ی درمانگر و شما کمک خواهد کرد.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *