پس انداز کنید و ولخرجی را کنار بگذارید. ولی چطور مغزم را کنترل کنم؟

وقتی به ولخرجی عادت می کنیم برگشتن به پس انداز پول مشکل می شود. خرید کردن می تواند بخش لذت مغز را تحریک کند و کنار گذاشتن آن فوق العاده مشکل است. چاره چیست؟ چطور به مغزم دستور بدهم که به جای ولخرجی، پس انداز کند؟

سرگرم باشید

انجام خرید های بی مورد زمانی اتفاق می افتد که حوصله تان سر رفته یا احساس ناراحتی می کنید. در صورتیکه سرگرم باشید دیگر لازم نیست به سراغ خرید بروید. به دنبال یک سرگرمی ارزان قیمت و جدید بگردید. به این ترتیب احساس شادی بیشتری خواهید داشت و مغز شما برای شاد بودن احتیاجی به ولخرجی پیدا نمی کند.

پس انداز

تفریح واقعی را بشناسید

خیلی از مردم برای تفریح کردن با دوستانشان به رستوران های گران قیمت می روند. با این تفریحات نه تنها ولخرجی می کنید بلکه به سلامت بدن خود هم آسیب می زنید. برای تفریح کردن لزوما نباید پول زیادی خرج کنید. دوستانتان را دعوت کنید و با هم فیلم ببینید. همینطور می توانید در پارک های عمومی شهر ورزش کنید یا با هم صحبت کنید.

پس انداز

بودجه تعیین کنید

ولخرجی زمانی اتفاق می افتد که نمی دانید دقیقا چقدر پول خرج کرده اید. ببینید هر ماه چقدر حقوق دریافت می کنید. حالا هزینه های ضروری هر ماه را از آن مقدار کم کنید. مقدار پول باقی مانده بودجه ی شما را تشکیل می دهد. می توانید از اپلیکیشن های موجود برای کنترل مخارج ماهانه استفاده کنید.

پس انداز

همیشه پول نقد به همراه داشته باشید

یک ترفند دیگر برای جلوگیری از ولخرجی عدم استفاده از کارت بانکی است. در ابتدای هر هفته مقداری پول نقد به همراه داشته باشید و همین پول را تا آخر هفته خرج کنید. در این حالت شما واقعا پولی که خرج می کنید را می بینید و لمس می کنید. وقتی مخارج خود را با کارت پرداخت می کنید مغز شما احساس می کند که پول واقعی خرج نشده است.

پس انداز

به علاوه اگر تمایل به خرید کالاهای گران قیمت داشته باشید، برای پرداخت هزینه های آن پول نقد کافی در اختیار نخواهید داشت و باید به بودجه ی تعیین شده وفادار بمانید.

با تمرین این ترفند ها مغز شما عادت می کند که پس انداز کند و نسبت به هر پولی که خرج می کنید آگاهی پیدا می کند.

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *