روانشناسی رنگ ها برای طراحی خانه ای شاد به کمک شما می آید

انتخاب وسایل جدید و رنگ دیوارهای خانه می تواند هیجان انگیز باشد. شما می توانید شخصیت واقعی خودتان را با انتخاب دکوراسیون منزل نشان بدهید. آیا می دانستید که رنگ های منزل با خلق و خوی شما ارتباط مستقیم دارند؟ به این ارتباط روانشناسی رنگ ها گفته می شود. یعنی تاثیری که هر رنگ روی حال شما می گذارد.

آبی

آبی رنگ نرمی و آرامی است. حتی می تواند در پایین آوردن فشار خون موثر باشد. می توانید از رنگ آبی در اتاق خواب، اتاق هال و یا سرویس بهداشتی استفاده کنید. بهتر است از رنگ آبی با مقداری تن زرد استفاده کنید. به علاوه از آبی تیره به عنوان رنگ اصلی استفاده نکنید. آبی تیره ممکن است شما را افسرده کند.

روانشناسی رنگ ها

قرمز

قرمز رنگ پر انرژی و محرکی است که برای فضاهای مخصوص دورهمی در خانه مناسب است. به علاوه رنگ قرمز محرک اشتها است. به همین دلیل می توانید از قرمز در آشپزخانه استفاده کنید.

از رنگ های قرمز پررنگ یا تیره دوری کنید. این رنگ ها فشار خون و خشونت رفتاری را بالا می برند.

روانشناسی رنگ ها

قهوه ای

قهوه ای رنگ گرم، طبیعت و راحتی است. رنگ قهوه ای مناسب فضاهایی است که برای استراحت انتخاب می کنید. مثل اتاق خواب.

رنگ قهوه ای به همراه چرم ظاهری لوکس به منزل می دهد ولی ممکن است گاهی فضا را سنگین کند. به این ترتیب در کنار آن از نارنجی، زرد یا تن رنگ های قرمز استفاده کنید تا فضا شادتر شود.

روانشناسی رنگ ها

صورتی

صورتی فقط برای اتاق دختر بچه ها استفاده نمی شود. رنگ صورتی اثری آرام کننده دارد و برای سرویس بهداشتی و اتاق خواب فوق العاده است.

همینطور، صورتی برای فضاهایی که در آن مدیتیشن و مطالعه می کنید گزینه ی خوبی است. صورتی کمرنگ اثری آرام کننده و صورتی چرک ظاهری خاص و شیک به فضا می دهد.

نارنجی

در روانشناسی رنگ ها می فهمیم که نارنجی رنگ جنب و جوش، هیجان و تحرک است. در برخی فرهنگ ها مردم اعتقاد دارند که رنگ نارنجی برای بهبود سلامت ریه ها مناسب است.

روانشناسی رنگ ها

بهتر است از رنگ نارنجی برای اتاق ورزش استفاده کنید. رنگ نارنجی برای فضای خانه مناسب نیست. به جای آن بهتر است از نارنجی کمرنگ برای رنگ کردن دیوارها استفاده کنید.

سبز

سبز رنگ فوق العاده ای ست که فواید متعددی دارد. چشم نواز و آرام کننده ی اعصاب است. افسرده کننده نیست به همین دلیل برای اتاق خواب، اتاق استراحت و آشپزخانه مناسب است. همینطور استفاده از رنگ سبز برای اتاق کار به افزایش تمرکز کمک می کند.

استفاده ی زیاد از رنگ سبز ممکن است خانه را به جنگل تبدیل کند. برای تعدیل کردن آن از رنگ های مکمل استفاده کنید.

روانشناسی رنگ ها

بنفش

بنفش رنگ مجلل و لوکسی است که بعضی از مردم آن را به معنویات و خلاقیت هم ربط می دهند. رنگ های تیره تر بنفش، خاص و تک هستند ولی وقتی با رنگ هایی مثل آبی، سبز و کرم مخلوط می شود شادی بیشتری به محیط می آورند.

روانشناسی رنگ ها

زرد

زرد رنگ خورشید، شادی آور و پر جنب و جوش است. برای اتاق خواب، آشپرخانه و اتاق غذا خوری مناسب است. رنگ زرد فضا را بزرگتر و روشن تر نشان می دهد. به همین خاطر برای قسمت ورودی خانه انتخاب مناسبی است.

روانشناسی رنگ ها

سیاه

بهتر است از رنگ مشکی به عنوان رنگ اصلی استفاده نشود. با این وجود وقتی مشکی در کنار رنگ های دیگر قرار می گیرد فضای با کلاس و دراماتیکی خلق می شود.

سفید

سفید رنگ پاکیزگی و تازگی است. به همین خاطر برا آشپزخانه و سرویس بهداشتی مناسب است. استفاده از رنگ سفید در اتاق های دیگر بهتر است همراه با رنگ های دیگر باشد.

رنگ سفید در کنار رنگ های متنوعی فوق العاده می شود. مثلا قرمز، مشکی، آبی کمرنگ، صورتی یا سبز.

روانشناسی رنگ ها

شما چه رنگی را برای دکوراسیون داخلی منزل می پسندید؟

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *