سندرم مرگ ناگهانی نوزاد و روش های پیشگیری از آن را بشناسیم

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد بدون هیچ نشانه یا علت مشخصی در کودکان زیر یک سال رخ می دهد. این سندرم برای والدینی که نسبت به این سندرم آگاهی کامل دارند نگرانی های بسیاری به وجود می آورد. هیچ راهکاری نمی تواند خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاملا از بین ببرد. ولی روش هایی وجود دارد که احتمال آن را کاهش می دهد:

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

محل خواب نوزاد

  • اجازه ندهید برای مدت طولانی در کالسکه، صندلی ماشین یا صندلی تاب به خواب برود. بهتر است روی سطح صاف بخوابد.
  • از قرار دادن بالشت، عروسک، پتو یا ملحفه ی اضافی در تخت نوزاد خودداری کنید.
  • خوابیدن نوزاد در اتاق والدین ریسک سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش می دهد. از خواباندن او در تخت خودتان خودداری کنید. حتی بعد از شیردهی او را به تخت یا گهواره ی خودش منتقل کنید. خصوصا اگر داروی خواب آور مصرف می کنید.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

حالت خواب نوزاد

  • هر بار که نوزاد را برای خوابیدن در تختش قرار می دهید او را به پشت قرار دهید. خوابیدن به پهلو یا به شکم احتمال رخداد سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را شدیدا بالا می برد. به هر کسی که از کودکتان مراقبت می کند این مسئله را گوشزد کنید: پدر بزرگ، مادر بزرگ، پرستار بچه یا فرزند بزرگتان. شاید تصور کنید که یک بار خوابیدن روی شکم اشکالی ندارد. ولی این طرز فکر صحیح نیست و ممکن است جان فرزندتان در خطر باشد.
  • نگران خفه شدن او نباشید. نوزادان سالم بزاق و یا شیر را قورت می دهند و یا با سرفه از دهان بیرون می آورند. در صورتیکه نگرانی شما برطرف نمی شود به توصیه ی متخصص نوزادان، ارتفاع سر نوزاد را کمی بالاتر بیاورید.
  • وقتی نوزاد به مرحله ای رسیده که می تواند به دو طرف غلت بزند ممکن است به پهلو بخوابد. نگران نباشید. اجازه بدهید در وضعیتی که احساس راحتی می کند بخوابد.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

مواردی که مادران باید رعایت کنند

  • اگر نمی توانید سیگار را ترک کنید، باردار نشوید. نوزادانی که از مادران سیگاری متولد می شوند سه برابر بیشتر، در اثر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد جانشان را از دست می دهند.
  • کودکانی که شیر مادر مصرف می کنند تا ۵۰ درصد از ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی مصون می مانند. در صورتیکه الکل مصرف می کنید از شیر دادن خودداری کنید.
  • بعد از یک ماه و زمانی که نوزاد با سینه ی مادر به خوبی آشنا شد از پستانک استفاده کنید. پستانک احتمال مرگ نوزاد را کمتر می کند ولی علت آن هنوز مشخص نشده است. اگر تمایلی به استفاده از پستانک ندارد او را مجبور نکنید. بهتر است حین خوابیدن پستانک را در دهانش قرار بدهید. پستانک را تمیز نگه دارید و در صورتیکه قسمت پلاستیکی آن آسیب دیده یک پستانک نو تهیه کنید. از قرار دادن پستانک در عسل یا دیگر موادغذایی طعم دار خودداری کنید.
  • از گرم کردن بیش از حد اتاق یا استفاده از لباس های گرم و ناراحت خودداری کنید. لباس های نرم و سبک بهترین گزینه هستند.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *