آیا درمان افسردگی بدون دارو واقعا ممکن است؟

کسانی که به اختلال افسردگی مبتلا هستند تصور می کنند که هیچ کسی نمی تواند به آن ها کمک کند. ولی واقعیت این است که در کنار دارو و مشاوره راهکار هایی برای درمان افسردگی بدون دارو وجود دارد که می تواند به بهبود وضعیت آن ها کمک کند. بهتر است از تغییر سبک زندگی، رفتار و شیوه ی اندیشیدن شروع کنیم.

درمان افسردگی بدون دارو

مضرات مصرف داروی ضد افسردگی

بدون شک استفاده از دارو می تواند جان بعضی از بیماران را نجات دهد. ولی واقعیت این است که تنها نیمی از کسانی که داروی ضد افسردگی مصرف می کنند به دارو پاسخ می دهند. به این ترتیب درصد بالایی از بیماران از داروی ضد افسردگی هیچ سودی نمی برند و در کنار آن از عوارض جانبی داروها رنچ می برند. عوارض جانبی مصرف دارو شامل موارد زیر می شود:

  • افزایش اشتها و وزن
  • بی خوابی
  • اضطراب
  • خشکی دهان
  • تهوع و استفراغ
  • تاری دید
  • یبوست
  • سرگیجه
  • کاهش میل جنسی
  • خستگی

درمان افسردگی بدون دارو

روش هایی برای درمان افسردگی بدون دارو

برنامه داشته باشید

کسانی که به افسردگی مبتلا هستند برنامه ریزی خاصی برای زندگی ندارند. تعیین کردن چارچوب برای زندگی شرایط را بهتر خواهد کرد.

هدف گذاری کنید

افسردگی این طرز تفکر را در فرد به وجود می آورد که نمی تواند هیچ کاری را کامل انجام دهد. هدف های کوچکی در نظر بگیرید که رسیدن به آن ها، برای شما ساده است. مثلا شستن ظرف ها.

درمان افسردگی بدون دارو

ورزش کنید

تحرک بدنی با ترشح اندورفین رابطه ی مستقیمی دارد. اثر اندورفین کوتاه مدت است. ولی ورزش اثرات طولانی مدتی هم به همراه دارد. لازم نیست برای بهره بردن از فواید ورزش دوی ماراتون انجام بدهید. همین که بعضی از روزهای هفته پیاده روی کنید برای سلامتی شما کافی است.

غذاهای سالم بخورید

هیچ غذایی نمی تواند یک شبه شما را درمان کند. ولی یکی دیگر از راه های درمان افسردگی بدون دارو، انتخاب غذاهای سالم است. اگر میل به پرخوری دارید، جلوی آن را بگیرید تا حس بهتری داشته باشید.

مصرف غذاهایی که امگا ۳ و فولیک اسید دارند (مثل ماهی سالمون، ماهی تن و اسفناج) به بهبود افسردگی کمک می کند.

درمان افسردگی بدون دارو

به اندازه ی کافی بخوابید

هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب بروید. حواسپرتی های محیط مثل گوشی و تلویزیون را به حداقل برسانید. بهتر است در طول روز اصلا نخوابید.

مسئولیت پذیر باشید

معمولا کسانی که از افسردگی رنج می برند مسئولیت های همیشگی خود را کنار می گذارند. ولی این تصمیم درستی نیست. حتی شغل نیمه وفت هم می تواند به بهبود بیماری شما کمک کند.

یک کار جدید انجام بدهید

یکی از روش های درمان افسردگی بدون دارو انجام فعالیت های جدید است. وقتی کار جدیدی انجام می دهید مغز شما ترکیبات جدیدی تولید می کند که با شادی، لذت و یادگیری همراه می شود. کتاب بخوانید، به موزه بروید یا یک زبان جدید یاد بگیرید.

درمان افسردگی بدون دارو

خوش بگذرانید

به دنبال یک فعالیت لذتبخش باشید. هیچ کاری خوشحالتان نمی کند؟ این مورد یکی از ویژگی های اختلال افسردگی است و ما شما را درک می کنیم. بهتر است باز هم تلاش کنید.

شاید هیچ کاری برای شما جذابیت نداشته باشد ولی کارهایی که در گذشته شما را خوشحال می کرده اند را دوباره انجام بدهید. پس از مدتی شادی گذشته را دوباره پیدا می کنید.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *